Поради та відповіді на запитання

Поради та відповіді на запитання Поради та відповіді на запитання
Illustration

Про поради та відповіді на запитання, які найчастіше виникають у близьких та родичів пацієнтів, які перенесли інфаркт міокарда, дізнайтеся в інтерв’ю з керівником Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології, доктором медичних наук, професором кафедри сімейної медицини Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Ягенським А.В.

Найчастіші питання

Коли я можу повернутися за кермо після інфаркту?

Керування автомобілем може стати причиною стресу і, як наслідок, додатковим фактором ризику серцево-судинного захворювання. Ваш кардіолог вирішує, коли Ви зможете повернутися до водіння, виходячи з ряду факторів, серед яких тривалість періоду між появою болю в грудях і медичним втручанням, локалізація інфаркту, здатність серця прокачувати кров, процедура, що була використана для відновлення кровотоку у звужених судинах, стабільність серцевого ритму, тривалість перебування в лікарні, ускладнення в період госпіталізації та інші. Залежно від типу перенесеного втручання строки Вашого відновлення, що дозволятиме Вам керувати автомобілем, можуть коливатися від одного тижня до одного місяця.

Коли я можу повернутися до роботи після інфаркту?

Строк Вашої відсутності на роботі визначається кардіологом залежно від декількох факторів, серед яких тривалість періоду між появою болю в грудях та встановленням стента (металевий пристрій у формі трубочки, за допомогою якої відкривають закупорену артерію), локалізація інфаркту, здатність серця прокачувати кров, стабільність серцевого ритму, тривалість перебування в лікарні, ускладнення в період госпіталізації, психологічний стан та інші.

Слід брати до уваги вид роботи (ручна праця або робота в офісі). Золоте правило — уникати великого фізичного навантаження протягом першого місяця після інфаркту. Не менш важливо підтримувати фізичну активність для прискорення відновлення та покращення якості життя. Тривале перебування на лікарняному рідко коли є корисним для здоров’я, тому після виписки рекомендується легка або помірна фізична активність.

Атеросклероз – це ураження однієї судини чи багатьох?

Дуже важливо знати, що атеросклероз — це не ураження одиничної артерії. Атеросклероз — це захворювання всього організму. Це розвиток атеросклеротичних бляшок у артеріях всього організму, починаючи з артерій нижніх кінцівок, коронарних артерій (тобто артерій, що кровопостачають серцевий м’яз)  та закінчуючи артеріями головного мозку. Іноді атеросклеротичні бляшки в коронарних судинах стають «нестабільними», відбувається їхнє руйнування в просвіті судини. На зруйнованій ділянці бляшки відбувається утворення тромбу в просвіті артерії, який на першому етапі не повністю перекриває просвіт. Це характеризується збільшенням частоти та інтенсивності нападів болю в ділянці серця (так звана стенокардія), появою цих нападів у стані спокою, без будь-якого фізичного навантаження. Знижується ефективність поточного медикаментозного лікування. Цей стан називається «дестабілізацією» (або нестабільною стенокардією). Цей період передує розвитку гострого інфаркту міокарда.

Для чого потрібні ліки, які мені призначив лікар після інфаркту міокарда?

Головною метою лікування після інфаркту міокарда є запобігання новому інфаркту. Оскільки буває, що після інфаркту міокарда погіршується насосна функція серця, покращення цієї функції є найпершим завданням. Суворий контроль факторів ризику є критичним для досягнення успіху. Відтак, контролюйте основні фактори ризику, аби зменшити їх вплив: артеріальний тиск, рівень холестерину, діабет, куріння та інші звички.

 1. Препарати, що знижують згортання крові
  З цією метою призначають препарати, що знижують згортання крові (антиагреганти).

  Ці препарати знижують ризик повторних серцево-судинних подій (серцево-судинної смерті, інфаркту міокарда та інсульту) та запобігають подальшому погіршенню стану. Тому дуже важливо не припиняти прийом цих ліків жодного дня, якщо це не рекомендовано Вашим кардіологом.

 2. Препарати, що знижують рівень холестерину в крові
  Щоб уповільнити прогресування атеросклерозу в артеріях, необхідно знизити рівень холестерину в крові. Для цього, в першу чергу, призначають статини, які уповільнюють синтез холестерину в печінці та знижують ризик нового серцевого нападу. Припинення прийому статинів може призводити до зворотного підйому рівня ліпопротеїдів низької щільності, що, в свою чергу, підвищує ризик нового серцевого нападу. При високому рівні холестерину кардіолог може додатково призначити інші препарати, що перешкоджають всмоктуванню холестерину у кишківнику або витісняють холестерин із крові в печінку.
 3. Бета-блокатори
  Бета-блокатори захищають серце від шкідливого впливу адреналіну. Вони знижують частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск та споживання кисню серцем. При зниженні насосної функції серця бета-блокатори допомагають запобігти подальшому погіршенню стану.

Крім цих  груп препаратів існує ще декілька груп, які може призначити Ваш лікар з огляду  саме на Ваш стан здоров ‘я. Запитайте про їх роль у Вашому одужанні. Не соромтесь задати запитання та ретельно виконуйте всі рекомендації лікаря.

Не займайтесь самолікуванням. Якщо Ви не розумієте певну частину інформації, уточнюйте її у лікаря без будь-яких застережень.

Крім цих груп препаратів існує ще декілька груп, які може призначити Ваш лікар з огляду саме на Ваш стан здоров ‘я. Спитайте про їх роль у Вашому одуженні у Вашого лікаря. Не соромтесь задавати йому запитання та ретельно виконуйте всі його рекомендації.
Не займайтесь самолікуванням, краще уточнити інформацію, яку Ви не розумієте у свого лікаря.

Чи була для Вас корисною інформація на цьому сайті?